Kietas vanduo – didžiausias odos, plaukų ir buitinių prietaisų priešas

Tikriausiai visi esame girdėję apie kietą vandenį. Kietajame vandenyje gausu ištirpusių kreidos, kalkių ir kitų priemaišų. Visa tai galime matyti ir plika akimi: kietas vanduo yra balzganos baltos spalvos, netyras. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, vandenyje ištirpusios medžiagos ženklios neigiamos įtakos žmogaus organizmui nedaro, todėl vandens kietumas nėra reglamentuojamas įstatymais. Tačiau, pirma, nuo kieto vandens susidaro nuosėdos, kenkiančios buities prietaisams. Kasmet išleidžiami tūkstančiai užkalkėjusių skalbimo mašinų kaitinimo įrenginių remontui, vandenį minkštinantiems preparatams, dėl kieto vandens sutrumpėja ir elektrinių virdulių, kitų prietaisų tarnavimo laikas. Be to, kalkių likučius puikiai galime matyti nusėdusius ant vonios plytelių, praustuvų, dušo kabinos sienelių, puodų, indų virtuvėje ir taip toliau. Kietas vanduo tikrai netinkamas plauti odą bei plaukus: išplovus galvą minkštu vandeniu, plaukai tampa žvilgūs, glotnūs, tuo tarpu kalkėtas vanduo juos paverčia kietus it stagarai, ir ne visuomet tą efektą galima pašalinti brangiomis plaukų priežiūros priemonėmis.

Žmonės, turintys pernelyg sausą odą, išleidžia šimtus litų kremams, losjonams, kaukėms, tačiau nepagalvoja, kad odos sausumo priežastimi gali būti vanduo. Dėl kieto vandens poveikio ant odos ir plaukų susidaro muilo nuosėdos, kurios užkemša poras, sudirgina, sausina ne tik odą, bet ir plaukus.

Kada imtos tirti kietojo vandens savybės?

kietas vanduo plaunant indus
kietas vanduo plaunant indus

Kieto vandens sąvoka atsirado panašiai tuo metu, kai atsirado muilas. Tuomet pastebėta, kad dėl kalcio ir magnio jonų, ištirpusių vandenyje, prasčiau tirpsta ir pats muilas. Aktualus tapo vandens nukalkinimas. Netrukus išbandytas minkštas – be priemaišų – vanduo: muilas geriau tirpo ir skalbiniai tapo kur kas švaresni. Paprastas testas norint patikrinti, ar vanduo nėra pernelyg kietas: pažiūrėti, ar prausikliai, šampūnai ir kitos priemonės, sumaišytos su vandeniu iš čiaupo, putoja taip pat gerai, kaip ir su filtruotu vandeniu. Paprastai, prausiantis kietu vandeniu, priemonės putoja prasčiau. Kieto vandens dalelių lieka ir ant patalynės, drabužių – tai gali paskatinti odos ligų vystymąsi.

Kaip natūraliai suminkštinti vandenį?

Minkštas vanduo yra tik lietaus ir ežerų bei upių. Norint nukalkinti vandenį, galima namuose įsirengti specialius filtrus. Vandens nukalkinimas galimas ir naminiais būdais: vandenį reikia užšaldyti, o vėliau atitirpinti – jis suminkštėja. Plaukams skalauti, odai prausti tinka ir lietaus vanduo ar ištirpdytas sniegas. Vandenį minkštinti galima ir įbėrus geriamosios sodos (1 arbatinis šaukštelis sodos 4 litrams vandens). Šiuo tikslu tinka ir actas bei natūralios citrinų sultys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *